• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tusiar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+9005052024285
  • https://twitter.com/tusiar
  • https://www.instagram.com/tusiar_arastirma/

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Anket Sonuçları

Basın Mensupları için Basın Açıklama metni belgeleri

Word belge indir

PDF Belge indir

 


Tüsiar; Siyasi Partiler, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri ve Ticari İşletmelere, bütün süreçleriyle birlikte, Araştırma, Saha, Analiz, Anket, Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon hizmeti vermek, Araştırma sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2002 yılında kurulmuştur.

TÜSİAR (Türkiye Strateji Araştırma Danışmanlık Ltd.Şti) şirketi 21 yıllık hizmet tecrübesi ile her seçimde Türkiye geneli yapmış olduğu anketleri paydaşları ile ve kamuoyuna basın yolu ile paylaşmaktadır.

TÜSİAR 21 yıllık hizmet dönemi içinde seçimler öncesinde kamuoyu ile paylaşımını yapmış olduğu anketlerde % 95 güven Aralığı, + - 3 hata payı değerleri içinde tutturmayı başarmıştır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi için 17-25 Nisan 2023 tarihlerinde saha çalışmasını yapmış olduğu “Cumhurbaşkanlığı Seçimine 17 gün kala Son Durum Anketi” isimli araştırmasında Türkiye geneli açıklanan anketler içerisinde seçim sonucunu en doğru ve yakın bilen 5 firma arasında 2.sırada yer almıştır.

Yapmış olduğu tüm çalışmalarda Objektif ve tarafsız olmayı kendisine şiar edinen Tüsiar doğru bildiğini ve gördüğünü açıklamaktan, açıkladığının da arkasında durmaktan hiçbir zaman geri durmamıştır.

‘Cumhurbaşkanlığı 2.tur Seçimine 2 gün kala Son Durum Anketi’ isimli bu araştırmamız; Cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun yarışacağı bu son seçimde adayların oy durumlarını tespit etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapılmıştır.

22-24 Mayıs 2023 Tarihleri arasında; Bilgisayar Destekli TÜSİAR’ın Surveymonkey profil bazlı Dijital Paneli kullanılarak Web Anketi (CAWI) yöntemiyle yapılmıştır, NUTS-3 istatistiksel sisteme göre YSK seçmen verileri dikkate alınarak 81 İlden, Cinsiyet, Yaş, Eğitim ve SES (Sosyo-Ekonomik Statü) grupları dikkate alınarak Yapılan çalışmaya toplam 5697 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılanların Cinsiyete Göre Dağılımları: Erkek %51,71- Bayan %48,29 olarak gerçekleşti.

Araştırma sonuçlarının saha ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilen kontrollerden sonra analizler ile elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın güven Aralığı % 95 olup hata payı 1,5 (+ - )  tür.
Not : Araştırma Sonuçlarımıza Yurt dışı seçmeni dahil edilmemiştir.